Kandydat na kierowcę zawodowego, oprócz kursu prawa jazdy, powinien odbyć szkolenie z zakresu transportu drogowego. (Ustawa o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001, Dz.U. z 2007 nr 125 poz. 874)
W zależności od daty uzyskania prawa jazdy odpowiednio kategorii C (przewóz rzeczy) lub D (przewóz osób) oraz jego wieku kierowca musi odbyć jedno z następujących szkoleń:
Kwalifikacja wstępna – dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10.09.2009r i mają mniej niż 21 lat lub prawo jazdy kat. D po 31.12.2008 i mają mniej niż 23 lata.
Szkolenie takie obejmuje:
260 godzin zegarowych zajęć teoretycznych ,
16 godzin zegarowych zajęć praktycznych w warunkach drogowych,
4 godziny zegarowe zajęć praktycznych w warunkach specjalnych na płycie poślizgowej lub 2 godziny w symulatorze.
Razem: 280 godzin zajęć
Kwalifikacja wstępna przyspieszona – dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat. C po 10.09.2009r i mają więcej niż 21 lat lub prawo jazdy kat. D po 31.12.2008 i mają więcej niż 23 lata.
Szkolenie takie obejmuje:
130 godzin zegarowych zajęć teoretycznych ,
8 godzin zegarowych zajęć praktycznych w warunkach drogowych,
2 godziny zegarowe zajęć praktycznych w warunkach specjalnych na płycie poślizgowej lub 1 godzinę w symulatorze.
Razem: 140 godzin zajęć
Obydwa szkolenia kończą się państwowym egzaminem pisemnym. Egzamin ma formę testu jednokrotnego wyboru, składającego się z dwóch części: pierwsza zawiera 20 pytań ogólnych, z których trzeba udzielić 16 poprawnych odpowiedzi, aby wynik był pozytywny, druga zawiera 10 pytań specjalistycznych, z których trzeba udzielić 5 prawidłowych odpowiedzi, aby wynik był pozytywny. Tylko dwa wyniki pozytywne skutkują zaliczeniem egzaminu.
Jeśli kierowca ukończył jeden z powyższych kursów na daną kategorię prawa jazdy, w celu rozszerzenia uprawnień o kolejną kategorię, tzn. ukończył kwalifikację z zakresu kategorii C (przewóz rzeczy) i chce zdobyć uprawnienia z zakresu kat. D (przewóz osób) powinien ukończyć jedno z następujących szkoleń:
Kwalifikacja uzupełniająca – dla osób, które mają mniej niż 21 lat w zakresie kat. C lub mniej niż 23 lata w zakresie kat. D.
Szkolenie takie obejmuje:
65 godzin zegarowych zajęć teoretycznych ,
5 godzin zegarowych zajęć praktycznych w warunkach drogowych,
Razem: 70 godzin zajęć
Kwalifikacja uzupełniająca przyspieszona – dla osób, które mają więcej niż 21 lat w zakresie kat. C lub więcej niż 23 lata w zakresie kat. D.
Szkolenie takie obejmuje:
32,5 godziny zegarowej zajęć teoretycznych ,
2,5 godziny zegarowej zajęć praktycznych w warunkach drogowych,
Razem: 35 godzin zajęć
Obydwa szkolenia kończą się państwowym egzaminem pisemnym. Egzamin ma formę testu jednokrotnego wyboru składającego się z 10 pytań specjalistycznych, z których trzeba udzielić 5 prawidłowych odpowiedzi, aby wynik był pozytywny.